niedziela, 10 stycznia 2016

KIERNOZIA - Pałac z XIX w. (woj.łódzkie, pow.łowicki)













Elewacja frontowa. Widok od wschodu.

Pałac wzniesiony został w stylu klasycystycznym po roku 1825 dla rodziny Łączyńskich, z których wywodzi się Maria Walewska, znana z historycznego romansu z cesarzem Napoleonem. Prawdopodobnie jej zwłoki pochowane są w krypcie kiernoskiego XVI wiecznego kościoła.
Pałac posiada ryzality od strony frontowej i od ogrodu, zwieńczone trójkątnymi szczytami oraz tarasowe schody zewnętrzne po obu stronach. Od głównej bramy wjazdowej pod pałac, prowadzi żwirowy dojazd zakończony kolistym podjazdem z umieszczonym pośrodku klombem.


Widok od wschodu.




 
W odrestaurowanych wnętrzach pałacu i w otoczeniu parku istnieje możliwość urządzania balów, przyjęć oraz wesel.







Na poniższych zdjęciach widzimy elewację południową pałacu z dwiema nowymi przybudówkami.

Widok od południa.


 



Dwa poniższe zdjęcia przedstawiają skrzydło zachodnie obiektu z widocznym tarasem.

Widok od północnego zachodu.


Widok od zachodu.


Widok od strony bramy wjazdowej.


Po wejściu na teren zespołu pałacowo parkowego napotkamy po prawej stronie kamień upamiętniający 300-lecie odsieczy wiedeńskiej 1683 – 1983.



Brama wjazdowa z kordegardą.

Obecnie obiekt jest własnością gminy, ale dzierżawi go osoba prywatna. Wejście na teren zespołu pałacowo parkowego jest powszechnie dostępne. Pałac wraz z parkiem krajobrazowym położony jest na wschód od miasteczka przy drodze do Sochaczewa, na ulicy Kościuszki.

piątek, 8 stycznia 2016

CHODECZEK - Dwór z XX w. (woj.kuj. - pomorskie, pow.włocławski, gm.Chodecz)


























Obiekt w Chodeczku posiada cechy pałacu oraz willi z elementami tradycyjnego dworu polskiego. Został zbudowany na początku XX stulecia dla Karola Jana Wernera. Następnie spadkobiercy właściciela zamieszkiwali obiekt jeszcze do roku 1945. Po zakończeniu II wojny światowej majątek przejął Skarb Państwa. 
Dwór otacza park krajobrazowy z bogatym drzewostanem założony w roku 1906, projektu Stefana Celichowskiego.


Elewacja frontowa dworu.



Pośrodku elewacji frontowej znajduje się ryzalit z czterofilarowym portykiem, który podtrzymuje taras na wysokości piętra.






Brama wjazdowa do zespołu dworsko parkowego.


Właścicielem obiektu jest Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych Spółka z o.o. w Chodeczku. 
Dwór znajduje się w odległości ok. 7o km. od Płocka.

poniedziałek, 4 stycznia 2016

OLSZTYNEK - Zamek Krzyżacki Komorniczy z XIV w. (woj.warmińsko- mazurskie)



Widok od południowego zachodu.

Pierwszą siedzibą Zakonu Krzyżackiego w Olsztynku była drewniana warownia pochodząca z końca XIII wieku, którą w połowie XIV stulecia zastąpiła murowana, której budowę ukończono w 1366 roku. Inicjatorem budowy zamku był komtur ostródzki Gunther von Hohenstein.
Zamek zbudowany został na planie czworoboku otoczonego murem obronnym oraz fosą, składającego się z trzykondygnacyjnego domu mieszkalnego od strony północnej i bramy wjazdowej od południa. Po stronie zachodniej znajdowało się gdanisko, a od południa mury podzamcza. Na zamku urząd pełnił komornik, który podlegał komturowi w Ostródzie.




W roku 1410, dwa dni po grunwaldzkiej bitwie, zamek przejęły bez walki wojska króla Władysława Jagiełły. Warownia przez kilka miesięcy podlegała księciu mazowieckiemu Januszowi I, ale niestety już w 1411 roku po ustaleniach pokojowych wróciła ponownie w ręce Krzyżaków. Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku, w zamku mieściła się siedziba książęcego starosty. Pod koniec XVII wieku zostały rozebrane zewnętrzne fortyfikacje, a po pierwszym rozbiorze Polski w zamku urządzono biura pruskiej administracji. W latach 1847 - 1854 warownię przekształcono na styl neogotycki i otwarto w niej szkołę. W latach 1946 -1954 odbudowano ją ze zniszczeń podczas II wojny światowej i ponownie przekazano na cele oświatowe.


Widok od wschodu.

Do chwili obecnej zachowały się przebudowane w stylu neogotyckim skrzydła z ozdobnymi szczytami, przetrwały fragmenty portali i okien gotyckich, a w skrzydle północnym, w dobrym stanie zachowały się piwnice o sklepieniu krzyżowo - żebrowym.
Zamek znajduje się w centrum miasta przy ulicy Zamkowej 6.
Zwiedzanie dawnej warowni możliwe jest jedynie z zewnątrz, gdyż  mieści się w niej obecnie Zespół Szkół. 

niedziela, 3 stycznia 2016

CZERNIEW - Dwór z XX w.(woj.łódzkie, pow.łowicki, gm.Kiernozia)










Elewacja frontowa.

Pałac w Czerniewie powstał w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej podlegał przez pewien czas PGR-owi Luszyn. Następnie w latach 90-tych stanowił samodzielne gospodarstwo rolne, a w pałacu znajdowały się mieszkania prywatne dla pracowników gospodarstwa.
Obiekt posiada z obu stron ryzality, umieszczone skrajnie ze zwieńczonymi od frontu i od strony ogrodu szczytami w stylu renesansowym. Pośrodku fasady znajduje się czterofilarowy portyk, który podtrzymuje taras na piętrze.





 




Na poniższym zdjęciu widzimy elewację boczną z prawej strony pałacu, w której znajduje się ryzalit posiadający klatkę schodową oraz sionkę.






  Poniższe zdjęcie przedstawia widok pałacu od strony ogrodu z otwartym tarasem ze schodami.

Widok od strony ogrodu.




Obecnie pałac jest opuszczony i niszczeje. Nie posiada również własnego ogrodzenia, przez co można fotografować bez ograniczeń. Do obiektu prowadzi aleja dojazdowa wraz z podjazdem.
Pałac znajduje się w niewielkiej odległości od drogi wojewódzkiej nr. 584 na trasie Kiernozia - Łowicz.