środa, 30 września 2015

ŁANIĘTA - Pałac z XIX w. (woj.łódzkie, pow.kutnowski)























 Widoczny podjazd z głównym wejściem.

Pałac w Łaniętach został wzniesiony prawdopodobnie około połowy XIX wieku, powstając z przebudowy rezydencji dworskiej na pałac. Posiada on cechy klasycyzmu i neogotyku. Obiekt jest piętrowy i podpiwniczony, zbudowany na planie prostokąta, którego elewacje zdobione są  boniowanymi  narożnikami. Pośrodku elewacji frontowej znajduje się pozorny ryzalit zaznaczony pilastrami toskańskimi podtrzymującymi trójkątny szczyt.Natomiast elewacje boczne rozczłonkowane są potężnymi pilastrami z ostrołukowymi płycinami pomiędzy nimi.




Widok od wschodu na fasadę pałacu.

Widok z podjazdu na "zameczek".


Na poniższym zdjęciu widzimy drugie wejście w elewacji północnej obiektu, które wyróżnia się wachlarzowatymi schodami.

Widok od północnego - zachodu.


W parku krajobrazowym otaczającym pałac znajduje się także dawna pałacowa oficyna, zwana "zameczkiem". Obiekt podobnie jak pałac zbudowany został prawdopodobnie w połowie XIX wieku i później jeszcze był kilkakrotnie przekształcany. Zameczek jest piętrowy, pobudowany z cegły, zwieńczony attyką z krenelażem, posiadający również od wschodu charakterystyczną, czworoboczną wieżę. Elewacja północna zameczku rozczłonkowana jest przyściennymi kolumnami toskańskimi.


Dawna oficyna pałacowa tzw. "zameczek".

Widok od wschodu.
Widok od północnego - wschodu.


Neogotycki zameczek od strony głównej alei, prowadzącej od bramy.



Wjazd do zespołu pałacowo - parkowego prowadzi przez bramę główną, znajdującą się w zachodniej części parku przy trasie kutnowskiej.


Wejście na teren zespołu pałacowo - parkowego jest darmowe. Właścicielem całego założenia jest Urząd Gminy w Łaniętach. Również zauważyłem, że obecnie pałac służy jako budynek mieszkalny. Oba obiekty znajdują się w odległości 45 km. na południowy - zachód od Płocka, przy drodze Gostynin -  Krośniewice.

środa, 16 września 2015

ZABYTKI OKOLIC PŁOCKA - Słupno (pow. płocki)






Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że już w XII wieku w tym miejscu powstał pierwszy kościół drewniany p.w. św. Marcina. W 1612 roku wzmiankowana jest kolejna świątynia, prawdopodobnie już trzecia w tym miejscu, która posiadała wieżę oraz osobną kaplicę. Kolejna zbudowana w 1621 roku świątynia przetrwała do  połowy XVIII wieku, gdyż już w roku 1753 został wzniesiony kolejny drewniany kościół, który ufundował proboszcz klasztoru norbertanek płockich. Obecna drewniana świątynia została wzniesiona w roku 1753 i była ufundowana przez proboszcza klasztoru norbertanek płockich. Kościółek był gruntownie remontowany po I wojnie światowej oraz w latach 1955 - 58 i taki przetrwał do chwili obecnej.




Widok od zachodu.

Drewniany kościółek jest budowlą orientowaną, o konstrukcji zrębowej, czyli ściany składają się z poziomych bali drewnianych, łączonych w narożnikach. Obiekt składa się z dwóch oddzielnych części: wyższego i szerszego korpusu trójnawowego, zbudowanego na planie prostokąta oraz niższego i węższego prezbiterium.


Widok od południa.




Drewniana dzwonnica z przełomu XIX i XX w.



W pobliżu kościółka znajduje się również grodzisko pierścieniowate pochodzące z XI / XII wieku, które w średniowieczu pełniło prawdopodobnie rolę strażnicy na odcinku Wisły między grodami w Płocku i Wyszogrodzie.
Kościół p.w. św. Marcina znajduje się na ulicy Kościelnej 1. Oddalony  jest o 11 km. od centrum Płocka.

wtorek, 15 września 2015

ZABYTKI OKOLIC PŁOCKA - Brwilno Górne (powiat płocki, gm.Stara Biała)

 

Przedstawiony przeze mnie kościół w Brwilnie Górnym znajduje się na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego i jest typowym przykładem drewnianego kościółka parafialnego. Jest jedynym drewnianym obiektem sakralnym w Parku oraz jednym z najstarszych na terenie Mazowsza Płockiego. Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja Apostoła został wybudowany wraz z dzwonnicą w 1740 roku przez księdza Mateusza Krzemińskiego proboszcza norbertanek, a konsekrowany był w roku 1787 przez biskupa płockiego Wojciecha Józefa Gadomskiego. 
We wnętrzu kościółka znajduje się późnorenesansowy ołtarz główny z początku XVII wieku, przeniesiony z kościoła norbertanek z Płocka po kasacie zakonu oraz ołtarz boczny z około 1630 roku, pochodzący z kościoła franciszkanów w Dobrzyniu nad Wisłą.


Widok od zachodu.


 


Na poniższych zdjęciach, na przykościelnym cmentarzu widzimy nagrobek majora Wojsk Polskich - Wincentego Poznańskiego, który został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Jak możemy zauważyć, posiada on piękny, klasycystyczny  detal architektoniczny.






















Dzwonnica została wzniesiona ponownie  w roku 1882 do użycia której, wykorzystano belki z wcześniejszej budowli pochodzącej z połowy XVIII wieku.


Dzwonnica.


Widok od północy.

Obok dzwonnicy znajduje się pomnik upamiętniający mieszkańców okolicy, którzy zginęli w obozach hitlerowskich w latach 1939 - 1945.



Drewniany kościółek znajduje się zaledwie 9 km.od centrum Płocka.