niedziela, 30 sierpnia 2015

WŁOCŁAWEK - Relikty zamku (woj.kujawsko - pomorskie)























Widok pałacu od wschodu.


Obecny pałac biskupi znajduje się na miejscu wcześniejszego grodu, a następnie zamku biskupów włocławskich. Inicjatorem budowy zamku był biskup Mikołaj z Gołańczy. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie przekształcany, ale gruntowna jego przebudowa nastąpiła w roku 1861, co spowodowało, że obiekt uzyskał charakter klasycystycznej rezydencji.


Widok od północnego - wschodu.



Widok elewacji północnej.


W czasie I wojny światowej pałac uległ zniszczeniu. Jego odbudowę przeprowadzono w roku 1925 z przeznaczeniem na siedzibę kurii i rezydencję biskupa. W latach 1989 - 1993 podczas prac archeologicznych odkryto relikty baszty zamkowej oraz mur obwodowy znajdujący się od strony zachodniej pałacu.


Na pierwszym planie czterokolumnowy portyk.


Obecnie pałac jest w posiadaniu Kurii Biskupiej. Obiekt znajduje się przy ulicy Gdańskiej 2/4, w pobliżu bulwarów wiślanych.

Brama wjazdowa na teren pałacu.




sobota, 29 sierpnia 2015

RACIĄŻEK - Ruiny zamku biskupiego z XIV w.(woj.kuj. - pomorskie, pow.aleksandrowski)


Ruiny porą zimową.


Od roku 1317 Raciążek należał do biskupów włocławskich, z których to inicjatywy wzniesiono gród obronny. Niestety został zniszczony przez Krzyżaków w trzeciej dekadzie XIV stulecia, ale wkrótce po tym zdarzeniu, na zgliszczach rozpoczęto wznoszenie już murowanego zamku. Fundatorem był biskup Maciej z Gołańczy. Początkowe założenie rozbudowano w roku 1383 z inicjatywy biskupa Zbyluta z Wąsocza.


Widok ruin Domu Głównego od wschodu.






Poniżej zamieszczam rekonstrukcję zamku w XVI w.(wg. L.  Kajzera i J. Salma. Źródło: Leksykon Zamków w Polsce)




1. Główny dom                       zamkowy.
2. Dziedziniec.
3. Wieża narożna.
4. Przedzamcze.
5. Wieża bramna,                 główny wjazd.













Widok od zachodu.





W latach 1582 - 1600 biskup Hieronim Rozdrażewski po raz kolejny przebudował zamek, nadając wnętrzom styl późnorenesansowy. W drugiej połowie XVII wieku nieremontowana biskupia warownia zaczęła popadać w ruinę. W latach 20. kolejnego stulecia biskup Krzysztof Antoni Szembek rozpoczął przekształcanie jej w barokową rezydencję. Budowla była wykorzystywana jeszcze do końca wieku, po czym została opuszczona i prawie całkowicie rozebrana, do czego przyczyniły się władze pruskie, które przeznaczyły zamek do rozbiórki. 



Widok na mur obwodowy oraz pozostałości wieży, wzdłuż południowej krawędzi zbocza.

Po przeprowadzonych tu badaniach archeologicznych, pozostałości zabezpieczono jako trwałą ruinę w roku 1985. Zaznaczono wtedy podziały głównego domu zamkowego, przebieg murów obwodowych i nadmurowano znajdującą się w południowej partii założenia wieżę, zbudowaną przez biskupa Jana Karnkowskiego.

                                                                                                                                              
Widok od południa.


Widok od zachodu.
                                                     



Raciążek leży 32 km na północny zachód od Włocławka. Ruiny zamku znajdują się na skraju miejscowości, przy ul. Zamkowej. Aby trafić, należy kierować się według wskazań tablic informacyjnych.  Teren ruin jest ogólnodostępny. Z pozostałości zamkowych mieszczących się na wysokiej skarpie, możemy również podziwiać panoramę Ciechocinka, oddalonego o jedyne 2 km.




niedziela, 23 sierpnia 2015

CIECHOCINEK - Dworek z XX w.( woj. kujawsko - pomorskie, pow.aleksandrowski)

                                                                                                                                                                 



Neoklasycystyczny dworek w Ciechocinku został zbudowany w I połowie lat 30 - tych XX stulecia. Prawdopodobnie inspiracją do jego budowy przez Państwowy Zakład Zdrojowy był miesięczny pobyt w uzdrowisku Prezydenta II Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego, który jednocześnie uczestniczył w otwarciu kąpieliska termalno - solankowego. 








W czasie II wojny światowej dworek był miejscem urzędowania gestapo. W latach 1952 - 1956 należał do kancelarii Rady Państwa, ale w roku 1956 został już przekazany uzdrowisku. W latach 80 XX stulecia w dworku znajdowało się przedszkole, które po kilku latach użytkowania obiektu zostało przeniesione do innego budynku. Niszczejący i opustoszały dworek w 2001 roku, Rada Miejska Ciechocinka zadecydowała o przekazaniu w formie darowizny Kancelarii Prezydenta RP. Za kadencji ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego dworek został odremontowany oraz zmodernizowany i udostępniony zwiedzającym.






Obecnie w dworku mieszczą się wystawy stałe poświęcone historii obiektu i pamiątki zebrane po prezydencie Mościckim oraz wystawy czasowe. Dworek znajduje się na skraju Parku Sosnowego u zbiegu ulic Leśnej i Wojska Polskiego.                


poniedziałek, 17 sierpnia 2015

DOBRZYŃ NAD WISŁĄ - Założenie Grodowe "Góra Zamkowa" (woj.kuj. -pomorskie, pow.lipnowski)




"Góra Zamkowa". Widok  z bulwaru wiślanego.

Szczyt wzgórza, na którym w XI - XIV w. istniał gród kasztelański obecnie nosi nazwę "Góra Zamkowa". W roku 1228 osadzony tu został przez księcia Konrada Mazowieckiego zakon rycerski Braci Dobrzyńskich, którzy 5 lat później połączyli się z Krzyżakami. W roku 1235 wrócił w ręce książąt polskich, którzy posiadali go do 1329 roku. Ponownie w rękach krzyżackich był do roku 1343. Później był lennem Władysława Opolczyka, który w 1392 roku oddał go w zastaw krzyżakom. W roku 1404 ponownie powrócił we władanie polskie. 

Widok od ul: Farnej.


Widok z zachodniej części wzniesienia.


W 1409 roku został oblężony przez krzyżaków. Gród dobrzyński bronił ówczesny starosta Jan z Płomian, ale niestety podpalone drewniane założenie nie mogł0 długo stawiać oporu. Ostatecznie zostało zdobyte, obrońcy zginęli a obiekt zniszczono i spalono. 




Góra dzieli się na dwie nierówne części przedzielone wąskim rowem. W części zachodniej widoczne są zarysy majdanu, a całość założenia otoczona jest suchą fosą . Do dzisiaj na wyższej, wschodniej części Góry Zamkowej możemy oglądać pozostałości fosy, obelisk upamiętniający obrońców grodu oraz krzyż żeliwny, który stanął w maju 1926 roku. 



... pod Górą Zamkową.


Idąc ulicą Farną w stronę wzgórza zamkowego, po lewej stronie zobaczymy również zachowany fragment kościoła farnego pochodzącego z XIV wieku oraz wmurowaną tablicę pamiątkową, przypominającą o bohaterskiej obronie ''zamku'' przed atakiem wojsk Krzyżackich.







Obecnie z całego założenia pozostała zaledwie 1/3 tego wzniesienia, pozostała osunęła się do Wisły.
Na Górę Zamkową w Dobrzyniu dotrzemy ulicą Farną, która odchodzi od Placu Wolności. Grodzisko jest położone w odległości około 150 metrów na południe od miasta a od Płocka oddalone jest o 32 km.