poniedziałek, 27 lipca 2015

ZABYTKI W PŁOCKU - Dom z XIX w.


Przy skrzyżowaniu ulicy Kościuszki i placu Obrońców Warszawy znajduje się budynek dawnego zajazdu, przebudowany w 1803 roku na miejscu dawnej oberży o rodowodzie XVIII - wiecznym. Powtórnie był przebudowany w okresie międzywojennym w latach 1922 - 1927. Dom ma charakter klasycystycznego dworku z dwukolumnowym ganeczkiem. Odbywały się w nim zebrania pierwszej w Płocku pruskiej loży masońskiej. W roku 1831 właścicielem budynku został Jan Nepomucen Hubryk, który prowadził w nim zajazd i cukiernię.


Elewacja frontowa budynku. Widok od południa.

W okresie międzywojennym w budynku znajdowała się apteka Powszechnej Kasy Chorych, Płockie Stowarzyszenie Spółdzielców, hurtownia tytoniowa Szczepana Praszkiewicza, owocarnia Stanisława Drajkowskiego oraz magazyn konfekcji damskiej, którego właścicielem był Antoni Pytel. W tym też okresie zajazd i sąsiednie kamienice były w posiadaniu Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego a'Paulo. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt zajmowały różne organizacje młodzieżowe skupione w Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej. Po roku 1981 dom pełnił również funkcje mieszkalne, handlowe oraz oświatowe. Po roku 2000 mieściło się w nim Centrum Języków Obcych. Obecnie w zabytkowym budynku mieści się kancelaria adwokacka.






















Widok od południowego - wschodu.



Dom znajduje się przy ulicy Kościuszki 9.

niedziela, 19 lipca 2015

ŁĘKI KOŚCIELNE - Dwór z XVIII w. (woj.łódzkie, pow.kutnowski, gm.Krzyżanów)
















Elewacja frontowa.

Dwór powstał w drugiej połowie XVIII wieku, następnie przebudowany w XIX i odrestaurowany w latach 60 ubiegłego stulecia. Po drugiej wojnie światowej użytkowany był przez Państwową Stadninę Koni w Walewicach. Obecnie obiekt jest własnością prywatnej firmy i dlatego zdjęcia mogłem wykonać jedynie z dalszej odległości.




Dworek usytuowany jest malowniczo na wzniesieniu, otoczony fosą łączącą się ze stawem. Posiada cechy późnego baroku i wczesnego klasycyzmu. Obiekt jest drewniany, parterowy o konstrukcji zrębowej, pobudowany na planie prostokąta. Pośrodku elewacji wzdłużnych ma ganki czterosłupowe, frontowy zwieńczony jest trójkątnym szczytem, natomiast tylny podtrzymuje trójpołaciowy daszek. Wokół dworku rozciąga się duży park krajobrazowy.




Figurka znajdująca się w parku.

Jako ciekawostkę dodam, że dwór wraz z malowniczym otoczeniem pojawił się również w rodzimych produkcjach filmowych m.in. w filmie "Historia kina w Popielawach" oraz w serialu opartym na motywach powieści Henryka Sienkiewicza "Rodzina Połanieckich". Obiekt znajduje się w centrum Łęków Kościelnych, oddalony zaledwie o kilkaset metrów na południowy wschód od kościoła.

WARSZAWA - Zamek Królewski (woj.mazowieckie)



Widok od południowego - zachodu.


Początki Zamku Królewskiego w Warszawie sięgają XIII wieku, kiedy za panowania księcia mazowieckiego Konrada II, zbudowano gród drewniano - ziemny, zwany Dworem Mniejszym. W roku 1350 Kazimierz I podjął decyzję o budowie pierwszej murowanej wieży, tzw. Wieży Wielkiej. Pomiędzy rokiem 1407 a 1410 Janusz I Starszy dobudował piętrowy zamek w stylu gotyckim, zwany Dworem Większym. Spowodowało to zmianę statusu obiektu, który od 1414 roku funkcjonował jako Dwór Książęcy.


Widok zamku z Wieży Widokowej mieszczącej się przy kościele św. Anny.


W 1526 roku po przeniesieniu stolicy do Warszawy, zamek stał się rezydencja królewską. W czasach potopu szwedzkiego Szwedzi spustoszyli siedzibę króla, wywożąc bezcenne obrazy, meble, bibliotekę, archiwum koronne, rzeźby, posadzki i chorągwie królewskie. W 1657 roku pod kierunkiem włoskiego architekta Izydora Affaity, rozpoczęto odbudowę zamku. W XVIII wieku był on wielokrotnie przebudowywany. Na czas od 1764 roku do III rozbioru Polski w 1795 roku przypada okres świetności zabytku. To w nim 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję. Natomiast w  czasie zaboru rosyjskiego zamek stał się siedzibą namiestnika carskiego.


Plac Zamkowy.


W roku 1939 został zbombardowany, a w 1944 roku został wysadzony w powietrze przez niemieckich saperów. Władze Polski Ludowej długo czekały z odbudową zabytku. Decyzję dopiero podjęto w roku 1971. Zamek Królewski został odbudowany w pełni z wojennych zniszczeń i udostępniony zwiedzającym dopiero w 1984 roku.

Zamek widoczny od strony Wisły.

W 1980 roku Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Kaplicy Małej dawnej rezydencji przechowywane są insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na samym zamku przechowywane są insygnia władzy Prezydenta RP oraz dokumenty państwowe, które 22 grudnia 1990 roku Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie, przekazał Lechowi Wałęsie. 
Zamek Królewski znajduje się w centrum Warszawy, przy placu Zamkowym 4.





W głębi widoczna wieżyczka południowo - zachodnia zamku.


niedziela, 12 lipca 2015

ZABYTKI W PŁOCKU - Wieża Ciśnień.



Wieża ciśnień. Widok od zachodu.


Neogotycka wieża ciśnień została wzniesiona w roku 1892 i dała początek wodociągom miejskim w Płocku. Jednocześnie wybudowano nad Wisłą stację pomp i filtrów. Pierwsze wodociągi w Płocku funkcjonowały znacznie wcześniej, bo już w XVI wieku. W 1498 roku król Jan Olbracht zezwolił miastu na budowę wodociągów, ale niestety ze względu na brak funduszy, inwestycja się przeciągała. Dopiero w roku 1534 przystąpiono do realizacji zamierzenia. Wodociągi funkcjonowały przynajmniej do 1560 roku, o czym świadczą zapiski o pobieraniu czunszu za wodę. Jako ciekawostkę dodam, że wodę czerpano wówczas nie z Wisły, ale z rzeczki Brzeźnicy, przy czym zamierzenie było technicznie bardzo trudne, gdyż róznica poziomów rzeczki Brzeźnicy i Starego Rynku stanowi kilkadziesiąt metrów.


Widok od południa.


Podczas I wojny swiatowej ostatnie piętro wieży zostało uszkodzone przez niemiecki ostrzał artyleryjski. Natomiast przed rokiem  1939 obiekt zaczął tracić na znaczeniu i został wykorzystywany do celów mieszkalnych. W latach 60. XX stulecia został rozebrany zbiornik na wodę i od tego czasu wieża pełniła różne funkcje. W latach 90. ubiegłego wieku była opuszczona, dopiero w roku 2011 właściciel wieży - Wodociągi Płockie zaczęły remont obiektu. Budowla zyskała taras kawiarniany przykryty poliwęglanowym, przezroczystym materiałem z windą dla niepełnosprawnych oraz usytuowany na szczycie wieży punkt widokowy przykryty szklaną kopułą, skąd odwiedzający mogą podziwiać panoramę miasta i rzekę Wisłę. Obecnie w pięciopiętrowym, ośmiobocznym zabytku mieści się kawiarnio - restauracja "Wieża Ciśnień".





Widok od zachodu.


Widok od wschodu.




Wieża ciśnień znajduje się przy ulicy Warszawskiej 26.

niedziela, 5 lipca 2015

BOROWICE - Dwór (woj.mazowieckie, pow.płocki, gm.Bodzanów)























Widok od południowego - zachodu.

Dwór w Borowicach został pobudowany dla rodziny Turskich prawdopodobnie po roku 1918. Po zakończeniu II wojny światowej w obiekcie mieściła się szkoła podstawowa oraz biura nadleśnictwa Płock. Dwór był również dwukrotnie remontowany, po raz pierwszy w 1975 oraz w roku 1995. 



Elewacja frontowa. Widok od południa.

Architektura dworu posiada cechy późnego klasycyzmu i neorenesansu, przez co wydaje się być spóźniona jak na czas swego powstania. Obiekt jest murowany, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym z szerokimi okapami, wzniesiony na planie prostokąta z nieco wyższymi ryzalitami skrajnymi i środkowym piętrowym. Ryzalit ten poprzedzony został dwukondygnacyjnym portykiem podtrzymującym trójkątny szczyt z oculusem.




Od strony ogrodu, dwór posiada pośrodku taras na czworobocznych filarach.

Widok dworu od strony ogrodu.

Wokół obiektu zachował się park krajobrazowy z okazami starodrzewu, który został założony jeszcze w połowie XIX wieku dla rodziny Rościszewskich. Obecnie dwór jest własnością prywatną. Obiekt znajduje się na wschód od Płocka, oddalony o ok. 15 km od centrum miasta.